£6.24
£5.20
In stock
Code
AUDLM981
Aurora AUDLM981 fixed GU10 downlight provides a fast and easy to install solution to a user's downlight needs. Aurora's fire rated downlight features an easy LENNEL push-fit terminal with loop-in/loop-out function, perfect for installing multiple downlights at once. The can is compatible with halogen and LED GU10 bulbs. Enlite have provided interchangeable bezels (available separately), which allow for the user to choose the colour of bezel and IP rating. Ideal lighting solution for bedroom, kitchen, bathroom and other rooms in a home.
Key Features of the EFD Pro Fixed GU10 Fire Rated Downlight:
- Part B fire rated- 30/60/90 minutes
- Push-fit LENNEL terminal block with loop in/loop out
- Easy twist and lock bezels available separately
- Two options of bezel, depending on the application (IP20/IP65)
- Fibre based insulation coverable up to 300mm - LED lamps only
- Lampholder: GU10
- Max wattage: 50W
- Cut-out depth: 75mm
- Diameter: 90mm
- Height: 107mm
- IP rating: IP20/IP65
- Warranty: 5 years
- No lamp included
| Model Number | AUDLM981 |
|---|---|
| Brand | Aurora |
| Style | Fixed |
| Finish | White |
| Fire Rated | Part B Fire Rated |
| Lampholder | GU10 |
| Wattage | 50W |
| Voltage | 230V |
| Energy Rating | A++ |
| IP Rating | IP20/IP65 |
| Cut-out | 75mm |
| Height | 107mm |
| Diameter | 90mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year |
Write Your Own Review
IP20 Bezels
Related Products
Related Products
Related Products


