£42.30
£35.25
In stock
Code
CF9M7
Key Features of BG Fortress Main Switch Incomer Metal Consumer Unit 7 Way:
- Unpopulated with an integral spirit level, 1x 100A DP isolator
- Enclosure for all domestic electrical circuits
- Easy access of cables via knockouts (20 and 32mm) in sides, top and bottom, plus additional rear entry knockouts
- 18th edition compliant
- Height: 231mm
- Width: 262mm
- Depth: 115mm
- IP2XC
- Standards: BS 7671
| Model Number | CF9M7 |
|---|---|
| Brand | BG Electric |
| Surge Protection Type | None |
| Type | Main Switch Consumer Unit |
| Pre Populated | No |
| Usable Ways | 7 |
| Total Ways | 7 |
| Compliance | 17th Edition Amendment 3 |
| Construction | Metal |
| Mainswitches Included | 100A DP |
| IP Rating | IP2XC |
| Height | 231mm |
| Width | 262mm |
| Depth | 115m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS 7671 |
Write Your Own Review
Related Products
Related Products
Related Products
Related Products


