£9.78
£8.15
In stock
Code
AVWBW85118B
IP66/IP67 junction box, supplied with a quick-mount terminal carrier and Wago connectors for faster, cleaner terminations in damp, dusty and outdoor locations.
Features of the Avenue Combi Junction Box With 3 x 221-413 Wago Connectors Waterproof IP66/IP677 Black 85mm x 118mm:
- Max Voltage: 400V With 4mm² Rated Cross Section For Common Site Circuits
- Includes 3x WAGO 221-413 Connectors To Speed Up Termination and connector holder
- Entry size:M20
- Entries: 10
- IP Rating: IP66/IP67
- Material: Polypropylene Body With TPE Sealing Gasket For Durable, Long-Lasting Sealing
- Colour: Black
- Accepts Cable Diameters 3mm To 12mm For Flexible On-Site Us
- Wide Temperature Range -30°C To +100°C For Challenging Environments
- Installation Temperature Range -5°C To +60°C For Year-Round Fitting
- Glow Wire Tested To 750°C For Improved Fire Safety Performance
- Fixing Via 4 Internal Openings Outside Of The Sealing Area
- Standards: EN 60670-1:2005, EN 60670-22:2006
- Height: 51mm
- Width: 85mm
- Depth: 118mm
| Model Number | AVWBW85118B |
|---|---|
| Brand | Avenue |
| Type | Junction Box |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| Size | Smaller than 50mm |
| Terminal Capacity | 4mm |
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| IP Rating | IP66/IP67 |
| Height | 117mm |
| Width | 85mm |
| Depth | 51mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | EN 60670-1:2005, EN 60670-22:2006 |
Write Your Own Review
Related Products - Empty Weatherproof Junction Boxes


