£21.90
£18.25
In stock
Code
TRT030DN
Timeguard TRT030DN is an electronic room thermostat with digital temperature display, providing automatic temperature control for all central heating applications. Simple to install surface mount design, with electronic accuracy to improve system efficiency and help reduce running costs.
- Easily adjustable dial
- Digital room temperature display, illuminated on setting
- Output LED (illuminated on call for heat)
- 5°C to 30°C set temperature range
- Temperature swing adjustment (using DIP switches) between 0.5°C and 1°C
- PID control
- Switch Type: Single pole, single throw (SPST)
- Surface mount with wall plate included
- Connection Type: 3 wire
- Switch Rating: 6(2)A
- Current Rating: 6(2)A
- Voltage:220-240v AC - 50hz
- Guarantee: 3 Years
- Height: 86mm
- Width: 88mm
- Depth: 38mm
| Model Number | TRT030DN |
|---|---|
| Brand | Timeguard |
| Application | Heating Controller |
| Programmable | Timer Only |
| Switching | Adjustable Thermostat |
| Boost Period | None |
| Resistive Switch Rating | 6A |
| Inductive Switch Rating | 2A |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 86mm |
| Width | 88mm |
| Depth | 38mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
Write Your Own Review
Related Products


