£33.54
£27.95
In stock
Code
5M28265WW
24V High Power 5M LED Self Adhesive Tape IP65
- 24V DC high power LED flexi striplight
- High power output - 9.6W per metre
- 800 lumens per metre
- 60 LEDs per metre
- The strip can be cut every 100mm
- Supplied with integral 3M adhesive strip for strong, quick and easy fixing
- Suitable for domestic, commercial and retail internal or external lighting applications (IP65 connections required when using outdoors)
- LED driver required for use with this reel
- Mini in-line dimmer controller available
- IP rating: IP65 (providing IP65 connections and power supply used)
- CRI: >80
- 30,000 hours long life
- Beam angle: 120º
- Wattage: 48W
- Lumens: 4000
- Voltage: 24V
- LED Colour: 3000K Warm White
- Width: 10mm
- Length: 5 metres
| Model Number | 5M28265WW |
|---|---|
| Brand | PowerLED |
| Colour Temperature | Warm White |
| Kelvin | 3000K |
| Voltage | 24V |
| Dimming | Non Dimmable |
| Lumens | 800 |
| CRI | Greater than 80 |
| Expected Life | 30000 Hours |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Wattage | 48W |
| Voltage | 24V |
| Energy Rating | A+ |
| IP Rating | IP65 |
| Width | 10mm |
| Length | 5M |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year |
Write Your Own Review
Related Products
Related Products



