£9.96
£8.30
In stock
Code
HEFA72BC30
Kosnic LED Filament GLS Bulb 7.2W BC 3000K 1521 Lumens Class A is an ideal replacement for traditional incandescent bulbs, providing an even light distribution in all directions while significantly reducing energy consumption
Key Features of Kosnic LED Filament GLS Bulb 7.2W BC 3000K 1521 Lumens Class A
- Kosnic's First Ever A Class Energy Lamp
- Linear LED filament provides a traditional appearance
- Save energy up to 95% compared with an incandescent filament lamp
- Wattage: 7.2W
- 215lm per watt
- Lamp life: 15,000 hours
- Beam angle: 360°
- Base: BC
- Finish: Clear
- Diameter: 67mm
- Height: 120mm
- Operating temperature: -20 to 40 degrees
- Colour temperature: Warm White 3000K
- Lumens: 1521lm
- Voltage 230V
| Model Number | HEFA7.2-BC30 |
|---|---|
| Brand | Kosnic |
| Incandescent Equivalent | 60.00 W |
| Lampholder | BC (B22) |
| Light Source | LED |
| Dimming | Non Dimmable |
| Colour Temperature | Warm White |
| Kelvin | 3000K |
| Lumens | 1521 |
| Expected Life | 15000 Hours |
| Beam Angle | 360 degree |
| Wattage | 7.2W |
| Voltage | 230V |
| Height | 106mm |
| Diameter | 60mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
Write Your Own Review
Related Products



