£38.34
£31.95
In stock
Code
JC121280
JCC JC121280 24V DC 5M 7.2W High Power LED striplight
Features of the JCC 24V 5M 7.2W RGB+W 4000K LED Tape:
- Suitable for indoor applications
- 24V LED driver required with this reel - ordered separately.
- Dimmable when using RGBW controller remote - sold separately
- 24V DC high power LED flexi striplight
- 5 metre x 10mm roll of flexi striplight
- Red, green, blue and white combine to create 16 different colour options
- 60 LEDs per metre for an even distribution
- Strip is cuttable every 100mm
- Supplied with integral 3M adhesive strip for strong, quick and easy fixing
- LED Colour: RGB+Cool White - 4000K
- CRI:>80
- Rated Life: 30,000 hours
- Beam Angle: 120°
- Degree of Protection: IP20
- Width: 10mm
- Guarantee: 3 years
| Model Number | JC121280 |
|---|---|
| Brand | JCC |
| Colour Temperature | Cool White, RGB Colour Changing |
| Kelvin | 4000K |
| Voltage | 24V |
| Dimming | Dimmable, Non Dimmable |
| CRI | Greater than 80 |
| Expected Life | 30000 Hours |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Wattage | 7.2W per metre |
| Voltage | 24V |
| IP Rating | IP20 |
| Width | 10mm |
| Length | 5M |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
Write Your Own Review
Related Products
Related Products
Related Products


