£4.56
£3.80
In stock
Code
JC121502
JCC COB LED Strip Light 8W 4000K IP20 Per Metre designed for efficient and flexible lighting solutions
Key Features of JCC COB LED Strip Light 8W 4000K IP20 Per Metre
- Wattage: 8W
- Lumens per metre: 760lms
- Colour temperature: cool white (4000K)
- Dimmable with 24V triac dimmable drivers
- 320 LEDs per metre for an even light distribution
- Cut to required length at 50mm cut points ensuring a more accurate installation
- 3M self adhesive backing
- Sold per metre
- IP rating: IP20
- Aluminium profile options available for seamless visual LED strip intallations
- Colour redendering index (CRI): >80
- Lamp life: 30,000 hours
- 10M maximum run to avoid brightness and voltage drop
- Width: 8mm
- Depth: 2mm
- Guarantee: 3 Years
| Model Number | JC121502 |
|---|---|
| Brand | JCC |
| Colour Temperature | Cool White |
| Kelvin | 4000K |
| Voltage | 24V |
| Dimming | Dimmable, Non Dimmable |
| Lumens | 760 per metre |
| CRI | Greater than 80 |
| Expected Life | 30000 Hours |
| Wattage | 8W per metre |
| Voltage | 24V |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 2mm |
| Width | 8mm |
| Length | per metre |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
Write Your Own Review
Related Products
Related Products
Related Products
Related Products





