£41.94
£34.95
In stock
Code
DC311N
DC311N Honeywell Live Well wireless portable doorbell can be easily moved around the home, never miss a delivery. Comes with secret knock function to play a different melody for select visitors.
- Pack Contents: Portable Doorbell, Push Button, Battery and Quick Start Guide
- Doorbell Power: 4x "AA" batteries (not included)
- Push Button Power: 1x CR2032 battery (included)
- Range: 150 metres
- Features: Standard Unit
- Sounds: 4 Melodies
- Volume: 80dB
- Audible Range: 60 metres (approx.)
- Illumination: None
- Colour: White and Grey
- Guarantee: 2 Years
- Maximum Capacity: Up to two Push Buttons
- Doorbell Dimensions: 110 x 70 x 42.5mm (HxWxD)
- Push Button Dimensions: 30 x 70 x 16mm (HxWxD)
| Model Number | DC311N |
|---|---|
| Brand | Honeywell Home |
| Type | Wireless Doorbell |
| Supply | Battery |
| Wireless Range | 150 Metres |
| Decibels | 80db |
| Audiable Range | 60 Metres |
| Melodies | 4 |
| Batteries Required | 4x AA Batteries |
| Colour | White |
| Height | 110mm |
| Width | 70mm |
| Depth | 42.5mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year |
Write Your Own Review
Related Products


