£18.30
£15.25
In stock
Code
BACLPS
Avenue Basics surface mounted 360° PIR occupancy detector, ideal for a solid ceiling
- Type of detector:: Passive Infrared occupancy sensor
- Colour: White
- Application: Solid ceilings, corridors, stairwells.
- Mounting: Surface
- Detection zone and range: 360 degree, 6m at 2.4m high
- Maximum halogen and incandescent load: 1000 Watt
- Maximum resistive load: 1000 Watt
- Maximum fluorescent load: 200 Watt
- Maximum compact fluorescent load: 200 Watt
- Maximum LED load: 200 Watt
- Voltage: 230 Volt AC 50Hz
- Protection rating: IP40
- Photocell: Adjustable 10 to 1000 lux
- Time lag range: 3 seconds to 18 minutes
- Dimensions: 88mm (dia) x 50mm (H)
- Standards: BS EN 60669-2-1
- Guarantee: 2 years
| Model Number | STW360 |
|---|---|
| Brand | Avenue Basics |
| Application | Surface Mounted |
| Amperage | 3A |
| Colour | White |
| Detection Angle | 360 |
| Detection Distance | 6M |
| Lux Rating | 10 - 1000 Lux |
| Time Lag Range | 3sec - 18mins |
| Resistive Rating | 1000W |
| Flu Rating | 200W |
| Compact Fluorescent Rating | 200W |
| LED Rating | 200W |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP40 |
| Height | 50mm |
| Diameter | 88mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year |
Write Your Own Review
Related Products


