£32.34
£26.95
In stock
Code
AL100T
4" 100mm AirLine Inline shower fan with timer gives you high performance and meets Building regulations part F-even when installed with ducting and an external grille.
Features of the AirLine Inline Duct Shower Kit:
- Designed for installation above shower cubicles
- The AirLine system also has the benefit of being installed up and out of the splash zone in the loft, helping to keep the noise levels to a minimum
- Controls humidity, odours and mould growth
- Inline fan wattage: 16W
- Timer adjustable from 2 to 30 minutes
- Duct diameter: 4"/100mm
- Extract performance: 85 m3/hr
- Extract performance: 24 litres/sec
- Decibel Level: 40dBA
- Supplied with Inline extract fan, white bezel, chrome bezel, white external grille, 3M flexible ducting and fixings
- Complies with Building regulations Part F for bathrooms even when installed with ducting and an external grille
- Single speed
- IP Rating: IPX4
- Guarantee: 2 years
| Model Number | AL100T |
|---|---|
| Brand | Xpelair |
| Application | Shower Fan Kits |
| Fan Size | 4" or 100mm |
| Controls | Timer |
| Decibels | 41dB |
| Wattage | 10.4W |
| Extraction Rate | 24 Litres per Second |
| Maximum Pressure | 20 Pa |
| Mounting | Ceiling Mounted |
| Bathroom Compliance | Zone 1 and 2 |
| Supply | Mains Voltage |
| Wattage | 16W |
| Voltage | 12V |
| IP Rating | IPX4 |
| Height | 175mm |
| Width | 210mm |
| Depth | 210mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year |
Write Your Own Review
Related Products


