£16.50
£13.75
In stock
Code
WS102
Wylex modular switch disconnector or main switch for a domestic consumer unit or enclosure.
- Type: Domestic Modular Isolator Main Switch
- Rating: 100 Amp
- Number of Poles: 2
- Voltage: 230 Volt
- Cable capacity: 50mm2
- Height: 75mm
- Width: 35mm
- Depth: 90mm
- Standards: BS EN 60947-3
| Model Number | WS102 |
|---|---|
| Brand | Wylex |
| Rating | 100A |
| Poles | 2 |
| Modules | 2 |
| Terminal Capacity | 35mm2 |
| Maximum Tightening Torque | 2.3Nm |
| Voltage | 230V |
| Height | 75mm |
| Width | 35mm |
| Depth | 90mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS EN 60947-3 |
Write Your Own Review
Related Products


