£177.54
£147.95
In stock
Code
NMRECSPD
Wylex isolator switch built in the style of a consumer unit with a hinged visor, includes Type 2 SPD (surge protection device) and 100A main switch. Used in conjunction with regulation and located between a service cut out and consumer unit. Built with a Type 2 SPD to prevent electrical surges from occurring. 18th Edition compliant and suitable for local isolation in homes.
- Complete with: Type 2 SPD x 100A main switch (double pole)
- Terminal capacity: 50mm tails/ 16mm earth
- Material: Metal
- 18th edition compliant
- Cable entry knockouts: 3 (left, right, top, bottom and rear)
- Voltage: 230V
- Height: 185mm
- Width: 130mm
- Depth: 104mm
- IP rating: IP20
- Standards: BS EN 61439-3
| Model Number | NMRECSPD |
|---|---|
| Brand | Wylex |
| Mounting | Stand Alone |
| Supply | Single Phase |
| Device Type | Type 2 (Surge Only) |
| Terminal Capacity | 6 to 50mm2 |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 185mm |
| Width | 130mm |
| Depth | 104mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS EN 61439-3 |
Write Your Own Review
Related Products - Wylex MCB's
Related Products - Wylex Arc Fault Detection
Related Products - Wylex Miniature RCBO's


