£65.40
£54.50
In stock
Code
VASF100T
Vent Axia VASF100T a 4 Inch silent bathroom extractor fan with adjustable overrun timer that is operated by the switch live.
- Ideal for toilet and bathroom zone 2. IP44 rated.
- Very quiet operation.
- Suitable for wall, ceiling & window mount.
- Two speed, selectable on installation.
- Built in overrun timer.
- Timer adjustable between: 5 seconds and 30 minutes
- Indication light.
- Integral backdraught shutter - prevents unwanted air from getting back in.
- Meets current Building Regulations Approved Document F
- Decibel Level: 26dBA
- Extraction Rate: 75m3/hr, 21 litres/sec
- Wattage: 6.8W
- Height/ Width: 159mm
- Projection: 37mm
- Inlet Diameter: 99mm
- Inlet Depth: 80mm
- Guarantee: 2 Years
| Model Number | 446659 |
|---|---|
| Brand | Vent Axia |
| Application | Bathroom and Toilet |
| Fan Size | 4" or 100mm |
| Controls | Timer |
| Decibels | 26dB |
| Wattage | 6.8W |
| Extraction Rate | 21 Litres per Second |
| Mounting | Wall Ceiling Panel or Window (with fixing kit) |
| Bathroom Compliance | Zone 1 and 2 |
| Supply | Mains Voltage |
| IP Rating | IP44 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year |
Write Your Own Review


