£69.00
£57.50
In stock
Code
VA100XP
Vent Axia VA100XP 4 Inch Bathroom Extract Fan with Pullcord - a 4" 100mm auto shutter extractor fan with a pullcord switch.
- Ideal for toilet and bathroom Zone 2. IP44 rated.
- Thermo-electric shutter
- Pullcord Operation
- Suitable for wall, ceiling & window mount.
- Decibel Level: 36dBA
- Extraction Rate: 107m3/hr, 30 litres/sec.
- Wattage: 15W
- Meets Building Regulation (Document F)
- Height/ Width: 146mm
- Projection: 47mm
- Inlet Diameter: 98mm
- Inlet Depth: 53mm
- Guarantee: 2 Years
| Model Number | 251310C |
|---|---|
| Brand | Vent Axia |
| Application | Bathroom and Toilet |
| Fan Size | 4" or 100mm |
| Controls | Pullcord |
| Decibels | 36dB |
| Wattage | 15W |
| Extraction Rate | 30 Litres per Second |
| Mounting | Wall Ceiling Panel or Window (with fixing kit) |
| Bathroom Compliance | Zone 1 and 2 |
| Supply | Mains Voltage |
| Wattage | 15W |
| IP Rating | IPX4 |
| Height | 146mm |
| Width | 146mm |
| Depth | 100mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year |
Write Your Own Review


