£35.70
£29.75
In stock
Code
NTT03
Timeguard NTT03 Digital Immersion Heater Time Switch 7 Day with Boost
- Switch Rating: 16(4)A load rating
- 4 ON/4 OFF easy-set programme periods per day, 28 ON/28 OFF programmes per week
- Red LED ‘Mains ON’ and green LED ‘Output’ indicators for easy viewing
- Shortest switching time 1 minute
- Extra large ‘Easy View’ screen with blue LED backlighting
- Large easy push programme buttons
- Self-cancelling override button to next programme change
- Optional 1 and 2 hour boost button
- Automatic Summer/Winter changeover
- Timer Mode: 24 Hour/7 Day
- Setting Type: Digital
- Operating Voltage 230V AC
- Stand-alone LED Rating: 100W
- Operating Temperature: 0°C to 40ºC
- Cable Connection: 1.5 – 2.5mm2 Flexible Cable
- Battery: 720 Hours Rechargeable
- Switches ON and OFF at preset times
- Easy to use captive segment dial
- Permanent ON/OFF control
- Fits a standard flush or surface mount box min. 32mm deep
- Height: 80mm
- Width: 75mm
- Depth: 62mm
- Guarantee: 3 Year
| Model Number | NTT03 |
|---|---|
| Brand | Timeguard |
| Application | Immersion Heater Controller |
| Programmable | 24 Hour, 7 Day |
| Switching | On/Off |
| Boost Period | 1 or 2 hours (selectable) |
| Resistive Switch Rating | 16A (3.68kW) |
| Inductive Switch Rating | 4A |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 80mm |
| Width | 75mm |
| Depth | 62mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
Write Your Own Review
Related Products


