£76.50
£63.75
In stock
Code
LEDPRO101B
230V 100W Timeguard LEDPRO101B Black LEDPRO II CCT Rewireable Floodlights
- 100W LED Floodlight
- Polycarbonate front lens with prismatic centre for enhanced light control
- Fully polycarbonate front lens ideal for food preparation areas and grain stores
- Plug and play PIR option with linkable control (optional extra)
- Plug and play photocell option with linkable control (optional extra)
- Easy install bracket – enables floodlight fixing screws to be pre-fitted
- Simple and quick installation with push-fit loop-in and loop-out terminal connection
- Durable powder coated finish
- Adjustable mounting bracket with hook feature to enable easy assembly
- Operating temperature -20°C to +40°C
- Glass front lens with clear centre for enhanced light control
- Hi-density detection with Exit-On feature
- Cooling fins prevent heat build-up for long product life
- 12m (walk-across) / 4m (walk-toward) detection
- Upgraded 4kV surge protection
- Terminal covers with 2 captive screws
- LED Life: 30,000hrs
- LED Colour Selectable between: 3000K, 4000K,5000K
- Lumens: 10000
- IP rating: IP65
- Height: 195mm
- Width: 270mm
- Depth: 130mm
| Model Number | LEDPRO101B |
|---|---|
| Brand | Timeguard |
| Lumens | 3,500.00 lm |
| Finish | Black |
| Colour Temperature | Warm White, Cool White, Daylight |
| Kelvin | 3000K, 4000K, 5000K |
| IP Rating | IP65 |
| Expected Life | 30000 Hours |
| CRI | Greater than 80 |
| Wattage | 100W |
| IP Rating | IP65 |
| Height | 195mm |
| Width | 270mm |
| Depth | 130mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
Write Your Own Review
Related Products


