£0.04
£0.03
In stock
Code
IBLFT258
SWA 2.5-8IBLF/T Insulated 2.5mm Grey Bootlace Ferrule. These crimp bootlace ferrules provide a neat end termination to multi-stranded wires and reduce the possibility of wire strands short circuiting adjacent terminals.
- Cable Size: 2.5mm2
- Type: Bootlace Ferrule
- Material: Electrolytic Copper
- Insulation: Polyamide 66
- Colour: Grey
- Max Voltage: 300V
- Hole Size: 2.2mm
- Length: 14mm
- Sold individually
| Model Number | 2.5-8IBLF/T |
|---|---|
| Brand | SWA |
| Type | Bootlace Ferrules |
| Insulated | Grey |
| Cable Size Spec Table | 2.5mm |
| Entry Size | 2.2mm |
| Insulation Colour | Grey |
| Insulation Material | Polyamide 66 |
| Terminal Material | Electrolytic Copper |
| Voltage | 1000V |
| Length | 14mm |
| Diameter | 2.5mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review


