£515.94
£429.95
In stock
Code
NTI050SEW
Transform your bathroom with the Rointe NEO WiFi Electric Towel Rail (NTI050SEW), a sleek and energy-efficient towel radiator designed for smart bathroom heating. Perfect for spaces up to 5m², this WiFi towel rail delivers 500W of power with up to 60% energy savings using Optimizer Energy Plus technology. Control your digital towel radiator remotely via the Rointe Nexa app with WiFi Direct connectivity and voice control via Amazon Alexa and Google Assistant. Featuring Thermal Fluid Tech for uniform warmth and a steel body, it’s backed by a 5-year warranty for eco-friendly bathroom heating.
Key Features of Rointe Neo Electric Towel Rail 500W Wifi White:
- Electric Heated Towel Rail with WiFi
- Renewable Energy Compatible
- Energy Saving Technology
- Open Window Detection
- Early Start Settings
- Night Mode: Turns off Display and Progressively Reduces Temperature to 1.5 °C in a Maximum of 3 Hours
- Vacation Mode
- Consumption Indicator: Visual Indicator (green, yellow, red) Reflects Efficiency According to Set Temperature
- Limited Mode to Restrict Temperature Range
- Smart Programming: 24/7 Programming Adapts to your Routine, Ensuring Efficiency and Comfort
- Product Lock
- Recycled Aluminium Construction
- Colour: White
- Installation: Wall-Mounted
- Recommended Area: 5m²
- Multiple settings
- Wall mounted with easy installation
- 500W Output
- IP rating: IP24
- CE UKCA
- Cable length:1.4m
- Height: 1106mm
- Weight: 500mm
- Depth: 62mm
- Warranty: 10 Years Warranty on Aluminium Body, 3 Years on Electrical and Electronic Components
| Model Number | NTI050SEW |
|---|---|
| Brand | Rointe |
| Wattage | 500W |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP24 |
| Height | 1106mm |
| Length | 500mm |
| Depth | 62mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review


