£12.90
£10.75
In stock
Code
FRD-ELITE-BWS-QC
QVIS SFR Elite Wattage and Colour Selectable dimmable downlight with IP65 protection for use in bathroom zone 1. With four selectable colour temperatures and three selectable lumen outputs and wattages, this versatile downlight can be adapted to suit a range of rooms and settings.
Key Features of the QVIS SFR Elite CCT and Wattage Selectable Downlight:
- Quad colour: 4 selectable colour temperatures settings - Very Warm White (2700K), Warm White (3000K), Cool White (4000k) and Daylight (6000K)
- Super bright lumens on each setting: 4W = 380Lm (2700K), 400Lm (3000K/6000K), 440Lm (4000K), 6W = 570Lm (2700K), 600Lm (3000K/6000K), 660Lm (4000K),
- 2 selectable wattages - 4W / 6W
- Dimmable with trailing edge dimmers (20 fitting max per dimmer)
- Easy plug-and-play 2 part wiring connections LENNEL
- Average life 50,000 hours
- Beam angle selectable with switch between 40° and 60°
- Lamp type: SMD
- Fire rated: BS476-21 - 30/60/90 minutes
- Building regs: Part L compliant
- IP65 Rated - Suitable for Bathroom Zone 1
- Cut-out: 68-70mm
- Depth: 31mm
- Diameter: 88mm
- CE standards: EN60598-1, EN 60598 2-2, EN62493, EN55015, EN61547, EN61000-3-2, EN61000-3-3, EN62722-1, EN62722-2-1 and EN50581
- CE Directives: LVD, EMC, ERP & RoHS
- Guarantee: 3 years
| Model Number | FRD-ELITE-BWS-QC |
|---|---|
| Brand | QVIS |
| Style | Fixed |
| Finish | White |
| Dimming | Dimmable |
| Fire Rated | Yes (Part B) |
| Cut-out | 68-70mm |
| Lumens | 380-660lm |
| Colour Temperature | Warm White, Cool White, Daylight |
| Kelvin | 2700K/3000K / 4000K / 6000K |
| CRI | Greater than 80 |
| Expected Life | 50,000 Hours |
| Beam Angle | 40 and 60 Degree |
| Wattage | 4W/6W |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP65 |
| Depth | 31mm |
| Diameter | 88mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
| Standards | 30, 60 and 90 minute fire rating (Part B) BS476-22 and Part L compliant |
Write Your Own Review


