The Solo S3 S7-UC-05 provides the most advanced EV charging solution for residential or commercial locations. Wall mounted and suitable for installation under canopies, in garages or on the side of a property, Pod Point has a solution that fits your requirements. Built in wifi which connects to the cloud and acts as your dedicated account manager, monitoring energy usage and CO2 savings - All available through an easy to use App on your smartphone or tablet. The universal Solo 3S EV charger is universal, compatible with all Mode 3 equipped vehicles that use a standard SAE J1772 or IEC62196-2 connector (type 1 or 2) where the cable is provided with the vehicle. Not compatible with Pay-As-You-Go systems, therefore will automatically use the premises electrical tariff when charging.
Features of the Solo S3 Untethered EV Charger Single Phase:
- 7kW Single Phase EV Charging
- Type 2 untethered socket
- Compatible with existing or future solar panel installations, keeping charging costs low
- Auto power balancing - Ensures home power supply Is not overloaded
- Suitable for use with Pod Point App for remotely scheduling charging, downloading charging reports and optimising energy usage
- Protections: 6mA leakage, over current, PME and failed earth protection
- Standy-by power consumption: <2.5W
- IP rating: IP54
- Height: 330mm
- Width: 290mm
- Depth: 167mm
- Weight: 3.5kg
- Guarantee: 3 Years
| Model Number | S7-UC-05 |
|---|---|
| Brand | Pod Point |
| Sockets | 1 |
| Finish | Grey/Black |
| Wifi | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Wattage | 7kW |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP54 |
| Height | 330mm |
| Width | 290mm |
| Depth | 167mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
| Standards | LVD 2014/35/EU, EMC2014/30/EU, EN 618511, EN 6185122, CE Certified, BS7671: 2018 |




