£6.60
£5.50
In stock
Code
MLEDVB59WBCFR927
Philips CorePro LED GLS 5.9W bayonet cap warm white dimmable lamp. The perfect fit for lighting anywhere in the home and designed to retrofit existing incandescent GLS bulbs. Equivalent to 60W incandescent GLS lamp, this LED direct replacement boasts 806 lumens with at least 15,000 hours life expectancy, providing a more efficient, energy saving and longer lasting alternative to incandescent technology.
Key Features of Philips LED CorePro MLEDVB59WBCFR927
- Philips CorePro LED BC GLS lamp - 929003010699
- Wattage: 5.9W
- Equivalent to 60W
- Base: BC B22
- Colour temperature: Warm white, 2700K
- Lumens: 806lm
- Life expectancy: 15,000 hours
- Dimmable: Yes
- Height: 110mm
- Diameter: 60mm
| Model Number | 929003010699 |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Incandescent Equivalent | 40.00 W |
| Lampholder | BC (B22) |
| Light Source | LED |
| Dimming | Dimmable |
| Colour Temperature | Warm White |
| Kelvin | 2700K |
| Lumens | 806lm |
| Expected Life | 15000 Hours |
| Wattage | 5.9W |
| Voltage | 230V |
| Energy Rating | D |
| Height | 110mm |
| Diameter | 60mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review


