£68.10
£56.75
In stock
Code
K2435ALM
MK Metalclad Plus K2435ALM Key Switched Socket 1 Gang 13A Surface in Grey. Tough, corrosion and impact resistant, ideal for factories, workshops, garages, sheds...etc. Stylish curved looks are complemented by a user friendly design featuring backed out terminal screws, captive terminals facing upwards and clear terminal markings for fast and easy identification.
- Type: Key Operated Single Socket
- Rating: 13 Amp 250V a.c.
- Double Pole
- Finish: Metalclad
- Insert Colour: White
- Colour: Grey
- Knockouts: 8 x 20mm (3x top, 2x bottom, 1 on both side, 1x base)
- Terminal Capacity L+N+E: 3 x 2.5mm2, 2 x 4mm2, 1 x 6mm2 Dual earth terminals
- Ambient Operating Temperature: -5 to 40 degC
- IP Rating: IP2XD
- Max installation altitude: 2000 metres
- Supplied with surface mounting metal box.
- Height: 86mm
- Width: 146mm
- Depth: 51mm
- Standards: BS 1363 Part 2: 1995
| Model Number | K2435ALM |
|---|---|
| Brand | MK |
| Finish | Metalclad |
| Profile | Raised |
| Style | Round Edge |
| Minimum Box Depth | 35mm |
| Plate Size | 2 Gang/ Double |
| Height | 86mm |
| Width | 146mm |
| Depth | 51mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS 1363 Part 2: 1995 |
Write Your Own Review
Related Products


