£44.10
£36.75
In stock
Code
K701WHI
MK Logic K701WHI shaver socket dual voltage115/230V in white. Push-fit cord grips, for safer, quicker installation. Angled, top mounted terminal screws simplify wiring and worm-drive operated fuse carriers for additional security. Integral wired indicators save installation time, secure cable and flexible cord connection. All terminal and fixing screws operated by one-size (4mm) screwdriver. Backed out and captive terminal screws.
- Product Type: Shaver Socket
- Rating: 6 Amp
- Profile: Raised
- Style: Round Edge
- No of Gangs: 2
- Finish: White
- Colour: White
- Back box required: 2 gang, 47mm
- Terminal Capacity: 2x 2.5mm 1x 4mm
- Plate Size: 2 gang
- Plate Height: 146mm
- Plate Width: 86mm
- Standards: BS 5733: 1995.
| Model Number | K701WHI |
|---|---|
| Brand | MK |
| Finish | White |
| Profile | Raised |
| Style | Round Edge |
| Minimum Box Depth | 47mm |
| Plate Size | 2 Gang/ Double |
| Voltage | 230V |
| Height | 146mm |
| Width | 86mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS 5733: 1995 |
Write Your Own Review
Related Products


