£4.62
£3.85
In stock
Code
FA73DES27
Kosnic LED Filament Bulb Dimmable 7.3W ES 2700K designed in the classic GLS A60 shape, featuring an E27 Edison Screw base. This bulb combines the traditional aesthetic of incandescent lamps with modern LED efficiency, providing an even distribution of warm white light suitable for various lighting applications
Key Features of Kosnic LED Filament Bulb Dimmable 7.3W ES 2700K
- Linear LED filament provides a traditional appearance
- Save energy up to 90% compared with an incandescent filament lamp
- Wattage: 7.3W
- Dimmable
- Lamp life: 15,000 hours
- Base: E27
- Finish: Clear
- Diameter: 60mm
- Height: 106mm
- Operating temperature: -20 to 40 degrees
- Colour temperature: Warm White 2700K
- Lumens: 470lm
- Voltage 230V
| Model Number | FA7.3D-ES27 |
|---|---|
| Brand | Kosnic |
| Incandescent Equivalent | 60.00 W |
| Lampholder | ES (E27) |
| Light Source | LED |
| Dimming | Dimmable |
| Colour Temperature | Warm White |
| Kelvin | 2700K |
| Lumens | 470 |
| Expected Life | 15000 Hours |
| Beam Angle | 360 degree |
| Wattage | 7.3W |
| Voltage | 230V |
| Height | 106mm |
| Diameter | 60mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
Write Your Own Review


