£4.62
£3.85
In stock
Code
FA73DBC27
Kosnic LED Filament Bulb Dimmable 7.3W BC 2700K designed to emulate the traditional incandescent GLS A60 shape while providing modern energy efficiency and longevity. Its clear glass construction and linear LED filament ensure an even distribution of warm white light, making it suitable for a variety of domestic and hospitality lighting applications.
Key Features of Kosnic LED Filament Bulb Dimmable 7.3W BC 2700K
- Linear LED filament provides a traditional appearance
- Save energy up to 90% compared with an incandescent filament lamp
- Wattage: 7.3W
- Dimmable
- Lamp life: 15,000 hours
- Base: B22
- Finish: Clear
- Diameter: 60mm
- Height: 106mm
- Operating temperature: -20 to 40 degrees
- Colour temperature: Warm White 2700K
- Lumens: 470lm
- Voltage 230V
| Model Number | FA7.3D-BC27 |
|---|---|
| Brand | Kosnic |
| Incandescent Equivalent | 60.00 W |
| Lampholder | BC (B22) |
| Light Source | LED |
| Dimming | Dimmable |
| Colour Temperature | Warm White |
| Kelvin | 2700K |
| Lumens | 470 |
| Expected Life | 15000 Hours |
| Beam Angle | 360 degree |
| Wattage | 7.3W |
| Voltage | 230V |
| Height | 106mm |
| Diameter | 60mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
Write Your Own Review


