£4.32
£3.60
In stock
Code
FC42DSES40
Kosnic LED Filament Candle Dimmable 4.2W SES 4000K is a dimmable LED filament candle bulb designed to replicate the classic look of traditional incandescent candles while offering enhanced energy efficiency.
Key Features of Kosnic LED Filament Candle Dimmable 4.2W SES 4000K
- Linear LED filament provides a traditional appearance
- Save energy up to 90% compared with an incandescent filament lamp
- Wattage: 4.2W
- Lamp life: 15,000 hours
- Beam angle: 360°
- Base: SES
- Dimmable
- Finish: Clear
- Diameter: 35mm
- Height: 94mm
- Operating temperature: -20 to 40 degrees
- Colour temperature: Daylight 4000K
- Lumens: 470lm
- Voltage 230V
| Model Number | FC4.2D-SES40 KOSNIC |
|---|---|
| Brand | Kosnic |
| Tip | Standard Tip |
| Lampholder | SES (E14) |
| Colour | Daylight |
| Colour Temperature | 4000K |
| Lumens | 470 |
| Expected Life | 15000 Hours |
| Wattage | 4.2W |
| Voltage | 230V |
| Energy Rating | E |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 94mm |
| Diameter | 35mm |
Write Your Own Review


