£96.60
£80.50
In stock
Code
KEW2200
Kewtech ultra slim 1000A clamp meter designed for both AC and DC applications. Engineered for accuracy and versatility, this instrument is an essential tool for electricians and technicians working in diverse settings. With a 1000A current range, this clamp meter is capable of handling a variety of applications, from residential to industrial settings. The easy-to-read LCD display provides real-time measurements, allowing users to quickly and confidently assess current levels. The meter's jaw opening is designed to accommodate a variety of conductor sizes, making it versatile for different scenarios. Freeze the display with the data hold function, allowing users to note down readings without having to memorize them in real-time.
Key Features of Kewtech Ultra Slim 1000A Clamp Meter AC/DC:
- Ultra slim, lightweight tear drop jaw shape for easy access in to distribution board
- DMM functionality
- Comes with G7 test leads, carry pouch with belt loop and 2 x AAA batteries
- Measures current up to 1000A
- Measures voltage up to 600V AC/DC
- Maximum current resolution 0.01A
- Maximum AC Voltage resolution 1mV
- Maximum DC Voltage resolution 0.1mV
- Resistance measurement
- Continuity buzzer
- 10mm jaw thickness
- 33mm jaw conductor capacity
- Sleep feature
- Data hold memory function
- Complies to IEC61010-1 (CAT.III) 600V (AC A), CAT.III 300V/CAT.II 600V. (AC/DC V)
| Model Number | KEW2200 |
|---|---|
| Brand | Kewtech |
| Type | Clamp Meter |
| Voltage | 600V |
| IP Rating | IP54 |
| Height | 190mm |
| Width | 68mm |
| Depth | 20mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year |
| Standards | Compliant with IEC61010-1 (CAT. III) 600V (AC A), CAT.III 300V/CAT.II 600V (AC/DC V) |
Write Your Own Review
Related Products


