£26.70
£22.25
In stock
Code
JC110006
JCC JC110006 2W Non Maintained Emergency LED Downlight Kit, Maintain visibility during power cuts with the JC110006 Non-Maintained LED Downlight
Key Features of JCC JC110006 2W Non Maintained Emergency LED Downlight Kit
- JCC JC110006 Non Maintained Emergency Downlight
- Manual Test
- Wattage: 2W
- Colour Temperature: 6000K
- Emergency Lighting Time: 3 Hours
- Open and Corridor Lenses Allow Customisation to Suit Space
- Suitable for Installation in Suspended Ceilings
- Long-Life LED
- IP Rating: IP20
- Cut Out: 75-85mm
- Downlight Diameter: 97.8mm
- 2 Year Warranty - Extendable to 5 Years when Registered with JCC within first year of purchase
| Model Number | JC110006 |
|---|---|
| Brand | JCC |
| Type | Downlight Kit |
| Operation | Non Maintained |
| Emergency Light Duration | 3 Hour |
| Lumens | 123 Corridor, 158 open area |
| Wattage | 2W |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 32mm |
| Diameter | 97mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year |
Write Your Own Review


