£14.10
£11.75
In stock
Code
JC1001NB
JCC V50 6W LED Fire Rated Dimmable Downlight IP65 No Bezel
Key Features of JCC LED Fire Rated Dimmable Downlight No Bezel
- 30, 60 and 90 minute fire rating (Part B) in solid. steel open web and I-Joist ceiling
- Part L1 and L2 complaint
- Acoustic rated (Part E) and Airtight (Part C)
- Selectable colour temperature: 3000K Warm White or 4000K Cool White
- 6 popular fascia finishes to choose from: White, polished, brushed nickel, black, anthracite and brass
- Fast, push fit termination with remote driver
- Easy twist and lock bezel replacement
- Ultra low profile design, suitable for 50mm ceiling voids
- Minimum ceiling void: 50mm
- Cut-out: 70mm
- Voltage: 230V
- Dimmable: Yes
- Beam angle: 60º
- CRI: <80
- 50,000 hours long life
- IP rating: IP65
- Lumens: 3000K - 650lms / 4000K - 700lms
- Diameter: 84mm
- Depth: 57mm
| Model Number | JC1001NB |
|---|---|
| Brand | JCC |
| Style | Fixed |
| Dimming | Dimmable |
| Fire Rated | Yes (Part B) |
| Cut-out | 70mm |
| Lumens | 650/700 |
| Colour Temperature | Warm White, Cool White |
| Kelvin | 3000K / 4000K |
| CRI | Greater than 80 |
| Expected Life | 50,000 Hours |
| Beam Angle | 60 Degree |
| Acoustic Rated | Yes (Part E) |
| Moisture Seal | Yes (Part C) |
| Domestic Rated | Yes (Part L1) |
| Commercial Rated | Yes (Part L2) |
| Wattage | 6W |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP65 |
| Depth | 57mm |
| Diameter | 84mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
Write Your Own Review
JCC V50 Bezels





