£12.90
£10.75
In stock
Code
ELMR21NGY
Hamilton Elemento 20AX Switch 1 Gang 2 Way IP66 Grey
- 20 Amp, 20AX inductive rated
- Multiple 20mm knockouts
- 1 Gang
- Robust high impact UV stable housing
- Clearly marked terminals with backed out captive screws for easy installation
- Covers to seal the fixing screws
- Earth terminal in mounting box
- Neon indicator that can be wired to illuminate when off or on depending on wiring blanking caps.
- Colour: Grey
- IP Rating: IP66
- Height: 90mm
- Width: 90mm
- Depth: 60mm
- Guarantee: 10 Years
| Model Number | ELMR21NGY |
|---|---|
| Brand | Hamilton |
| Finish | Grey |
| Outdoor | Yes |
| Style | Round Edge |
| Insert Colour | Grey |
| Plate Size | 1 Gang/ Single |
| IP Rating | IP66 |
| Height | 90mm |
| Width | 90mm |
| Depth | 60mm |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year |
Write Your Own Review
Related Products


