£67.14
£55.95
In stock
Code
VML114RK
Hager Design 10 main switch incomer consumer unit, 14-way fuse box includes a 100A DP main switch. Ample amount of wiring space. 18th edition compliant and suitable for all electrical applications including domestic.
- Number of ways: 14 usable ways
- Complete with: 100A DP main switch
- Quick release clip on MCB/RCBO
- Earth and neutral terminals
- Metal DIN rail assembly
- 18th edition compliant
- Busbar shroud
- Round knockouts (top, bottom and rear)
- Height: 246mm
- Width: 370mm
- Depth: 100mm
- Standards: BS EN 61439-3
- Warranty: 2 years
| Model Number | VML114RK |
|---|---|
| Brand | Hager |
| Surge Protection Type | None |
| Type | Main Switch Consumer Unit |
| Pre Populated | No |
| Usable Ways | 14 |
| Total Ways | 14 |
| Compliance | 18th Edition |
| Construction | Metal |
| Mainswitches Included | 100A DP |
| Voltage | 230V |
| Height | 246mm |
| Width | 370mm |
| Depth | 100mm |
| Standards | BS EN 61439-3 |
Write Your Own Review
Related Products - Hager MCB's
Related Products - Hager RCBO's and Surge Protector Kit


