£11.28
£9.40
In stock
Code
WMDP50N
Hager Sollysta WMDP50N 50A cooker switch 1 gang double pole with neon indicator in white. White moulded plastic with loop terminals that allow neutral looping at the switch.
- Product Type: 50A Cooker Unit
- Rating: 50 Amp
- Profile: Raised
- Style: Round Edge
- No of Gangs: 1
- Finish: White
- Colour: White
- LED Neon Indicator
- Rated conditional short circuit current (Inc) 1500A tested with Hager MTN150 6kA B curve MCB.
- Unique patented 3 part safety shutter.
- Twin socket comes with twin earth as standard.
- Double pole switching mechanism on switched sockets.
- Main switch is suitable for isolation.
- Clear printed and engraved terminal markings.
- Complies with BS EN 60669-2-4.
- All terminals are upward facing for ease of installation.
- Capacity of each terminal 2 x 6mm2, 1 x 10mm2.
- Back box required: 1 gang, 47mm
- Supplied with M3.5 x 20mm long fixing screws.
- Height: 86mm
- Width: 86mm
- Depth: 35.2mm
| Model Number | WMDP50N |
|---|---|
| Brand | Hager |
| Finish | White |
| Profile | Raised |
| Style | Round Edge |
| Minimum Box Depth | 47mm |
| Plate Size | 1 Gang/ Single |
| Voltage | 230V |
| Height | 86mm |
| Width | 86mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review
Related Products


