£35.70
£29.75
In stock
Code
ZN38640MBLK
This Chinon box lantern outdoor light in a black finish, requires 1 x 10W max GLS (E27) lamp. Its the perfect contemporary outdoor wall light made from die-cast aluminium with glass panels. Rated at IP44 for safe exterior use.
Key Features of the Chinon Box Lantern Outdoor Light:
- Voltage: 230V, Mains
- Wattage: 10W (max)
- Lampholder: ES (E27)
- LED compatible
- Lamp not included
- Finish: black
- Construction: die-cast aluminium with glass diffuser
- IP Rating: IP44
- Height: 181mm
- Width: 94mm
- Depth: 138mm
Click here for Outdoor Lantern Lights
| Model Number | ZN38640MBLK |
|---|---|
| Brand | Forum Lighting |
| Finish | Black |
| Lampholder | ES (E27) - Lamp Not Included |
| Wattage | 10W |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP44 |
| Height | 181mm |
| Width | 94mm |
| Depth | 138mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review
Related Products - LED Filament Lamps ES


