£31.80
£26.50
In stock
Code
ZN31385
Forum Zinc ZN31385 10 Watt rechargeable portable LED floodlight supplied with a mains charger and 12 volt car charging adaptor.
- Lumen output: 700 lm
- Colour temperature: Daylight (6000 kelvin)
- Beam angle: 120 Degree
- Operating time: 4 hours at 100% setting, 6 hours at 60% setting
- Charge time: 4 hours mains charger, 6 hours car charger
- Battery capacity: 2 x 2200mAh
- IP65, waterproof
- LED life expectancy: 30,000 hours
- Fitted with safety glass cover
- Adjustable head can be rotated 360 degrees
- Energy Rating: A*
- Height: 260mm
- Width:125mm
- Depth: 133mm
| Model Number | ZN31385 |
|---|---|
| Brand | Forum Lighting |
| Type | Working Lights |
| Lamp | LED |
| Lumens | 700 |
| Colour Temperature | 6000K |
| Wattage | 10W |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP65 |
| Height | 225mm |
| Width | 120mm |
| Depth | 135mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review
Related Products


