£27.30
£22.75
In stock
Code
PIRHL60WH
Eterna Polycarbonate Half Lantern Wall Light with PIR White 60W features a one-piece lens for quick and easy assembly and is constructed from durable polycarbonate material. The lantern accommodates a single ES (E27) lamp with a maximum wattage of 60W (lamp not included). Includes a factory-set PIR sensor with a 12-meter maximum detection range, a 120-degree detection zone, and a time-on setting of approximately 3 minutes
Key Features of Eterna Polycarbonate Half Lantern Wall Light with PIR White 60W
- Wattage: 60W max
- LED Compatible
- Corrosion resistant
- Finish: White
- IP Rating: IP44
- Shatterproof PIR detector
- PIR sensor range: 2M 120°
- Time on 3 minutes ±20 seconds
- Construction: Polycarbonate
- Lampholder: ES (E27)
- Lamp not included
- Voltage: 230V
- Width: 163mm
- Height: 360mm
- Depth: 100mm
| Model Number | PIRHL60WH |
|---|---|
| Brand | Eterna |
| Finish | White |
| PIR Sensor | Yes |
| Lampholder | ES (E27) |
| Wattage | 60W Max |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP44 |
| Height | 360mm |
| Width | 163mm |
| Depth | 100mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review


