£61.14
£50.95
In stock
Code
INL647627
The Wrenlee 1 Light Ceiling Pendant, which has a contemporary satin nickel finish, combines elegance and simplicity. This single pendant light looks great in minimalist rooms, hallways, and kitchens. It adds a contemporary metallic accent and clear ambient illumination via the clear glass with bubble-effect shade, making it perfect for styling with antique filament light bulbs that are supplied separately.
Key Features of Culina Wrenlee 1 Light Diner Pendant Light 10W E27 Satin nickel:
- Fully height adjustable for customised installation
- Satin nickel finish with a clear bubbled-glass shade
- Ideal for dining rooms, kitchens, corridors and living spaces
- Compatible with E27 lamps (10W max LED recommended)
- Bulb type: E27
- Bulb shape: GLS
- Maximum wattage: 1 x 10W
- Product height: 1500mm
- Product depth: 245mm
- Product width: 245mm
- Colour: Satin Nickel
| Model Number | INL647627 |
|---|---|
| Brand | Forum Lighting |
| Finish | Satin Nickel |
| Spot Type | Single Plate |
| Lampholder | ES (E27) |
| Wattage | 10W |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 1500mm |
| Width | 245mm |
| Diameter | 245mm |
Write Your Own Review


