£38.10
£31.75
In stock
Code
CFUGAR2
BG Electric metal garage unit 100A main switch with 6A and 16A MCB's. An ideal solution for providing power in exterior buildings. The IP20 enclosures suitable for use in indoor, dry locations.
Metal enclosures with 20mm knockouts on all sides drillable to 32mm
Manufactured and tested to BS EN 61439
- Number of ways: 2 usable ways (4 module)
- Complete with: 100A Main Switch, 6A MCB and 16A MCB
- Enclosure kits supplied complete with DIN rail, neutal cable, neutral and earth terminals
- IP rating: IP20
- Height: 241mm
- Width: 176mm
- Depth: 100mm
- Standards: Compliant with IET 17th Edition, Amendment 3 and BS EN61439
- Guarantee: 10 Years
| Model Number | CFUGAR2 |
|---|---|
| Brand | BG Electric |
| Surge Protection Type | None |
| Type | Garage Unit |
| Pre Populated | Yes |
| Usable Ways | 2 |
| Total Ways | 4 |
| Compliance | Amendment 3 |
| Construction | Metal |
| RCDs Included | 100A |
| MCBs Included | 1x 6A, 1x 16A |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 241mm |
| Width | 176mm |
| Depth | 100mm |
| Standards | BS EN 61439-3 |
Write Your Own Review


