£60.90
£50.75
In stock
Code
PD91CFC92902
BEG Micro flush mounted 360° PIR occupancy detector designed for a suspended or plasterboard ceiling
- Type of detector: Passive infrared occupancy sensor
- Colour: White
- Application: Suspended or plasterboard ceilings
- Mounting: Requires 34mm cut-out
- Detection zone and range: 360 degree, 10m at 2.5m high
- One channel
- Maximum resistive load: 10A or 1000 Watt
- Maximum LED load: 200 Watt
- Voltage: 24V DC via 230 Volt AC power supply adaptor with 450mm cable
- Protection rating: IP20
- Photocell: Adjustable 10 to 2000 lux
- Time lag range: 30 seconds to 30 minutes or pulse
- Sensor dimensions: Diameter 45mm, Height 37mm including 12mm profile
- Power supply dimensions: 165mm x 24mm x 24mm
- Standards: CE approved
| Model Number | 92902 |
|---|---|
| Brand | BEG |
| Application | Flush Micro Detectors |
| Amperage | 10A |
| Colour | White |
| Detection Angle | 360 |
| Detection Distance | 10M |
| Lux Rating | 10 - 2000 Lux |
| Time Lag Range | 30sec - 30mins |
| Resistive Rating | 1000W |
| Flu Rating | 500W |
| Compact Fluorescent Rating | 500W |
| LED Rating | 200W |
| Cut Out | 34mm |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 37mm |
| Diameter | 45mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review


