£18.30
£15.25
In stock
Code
AVLBTSFSSG
The Avenue screwless range is a 5mm slim decorative range with a satin steel finish. Its slim, easy clip profile provides a clean, minimalistic design that's simple and easy to maintain.
Quart Grey inserts compliment the satin silver face plates perfectly
Its stylish, sleek and slim profile with soft round edges to blend in with any decor, great for domestic and commercial applications
- No of Gangs: 1
- Finish: Robust Satin Steel
- Colour: Satin Steel
- Back box required: 1 gang, 25mm
- Screw-less front plate designed with easy clip system
- Plate Height: 88mm
- Plate Width: 88mm
- Overall Depth: 5mm
- Profile: Slim
- Product Type: Telephone Socket
- 25 year guarantee
| Model Number | AVLBTSFMW |
|---|---|
| Brand | Avenue |
| Finish | Satin Steel |
| Profile | Slim |
| Style | Round Edge |
| Insert Colour | Grey |
| Minimum Box Depth | 25mm |
| Plate Size | 1 Gang/ Single |
| Height | 88mm |
| Width | 88mm |
| Manufacturer Guarantee | 25 Years |
Write Your Own Review
Related Products


