£0.40
£0.33
In stock
Code
AVT66
Avenue Ring Crimp Plain Copper 6mm Cable Entry 6mm Hole.
- Cable Size: 6mm2
- Type: Copper Tube Terminal
- Material: Electro Tin Plated Copper
- Insulation: Un-Insulated
- Max Voltage: 1000V
- Terminal Width: 4mm
- Hole Size: M6
- Length: 28mm
- Standards: BS EN 12449:2012, BS 1872:1974, BS 61238-1:2003, BS 6360
| Model Number | AVT66 |
|---|---|
| Brand | Avenue |
| Type | Ring Crimp Terminals |
| Insulated | Uninsulated |
| Cable Size Spec Table | 6mm |
| Ring Size | M6 |
| Entry Size | 4mm |
| Terminal Material | Electro Tin Plated Copper |
| Voltage | 1000V |
| Diameter | 6mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS EN 12449:2012|BS 1872:1974|BS 61238-1:2003|BS 6360 |
Write Your Own Review
Related Products


