£22.20
£18.50
In stock
Code
AVPFH2
Avenue portable fan heater 2kW under desk home or office in white thermostatically controlled stylish portable fan heater, ideal to put under a desk for extra warmth. Designed for home of office use.
- Voltage: 230 Volts
- Wattage: 2000W
- Overheat Protection: Yes
- Thermostatic control dial
- Three heat settings (1kW, 2kW or fan only)
- Comes with 1.5m of white flex and a plug
- Cable entry back centre
- Finish: White body with grey grille
- IP Rating: IP20
- Guarantee: 1 Year
- Height: 280mm
- Width: 230mm
- Depth: 120mm
- Weight: 1.4kg
| Model Number | AVPFH2 |
|---|---|
| Brand | Avenue |
| Thermostat | Adjustable Temperature |
| Timer | None |
| Application | Floorstanding Under Desk |
| Flex | 1.5m with 13A Plug |
| Wattage | 1kW, 2kW or Cooling Fan Only |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 120mm |
| Width | 230mm |
| Depth | 280mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review


