£7.74
£6.45
In stock
Code
AVCGRLY65
Industrial relay for general use such as heating, ventilation, lighting, alarms and building automation. Fits a plug-in sockets which is then 35mm din rail mountable. Contacts AgNi, Coils AC and DC, LED, Flag Indicator and Lockable test button.
- Type: Industrial Plug In Relay
- Mounting: On relay base see AVCGRB50
- Coil Voltage: 230 Volt AC
- Maximum Switching Current: 6 Amp AC/DC
- Version: Miniature Relay 14 Pin
- Configuration: 4 Pole or 4PCO
- Maximum Switching Voltage AC: 250 Volt
- Maximum Switching Voltage DC: 24 Volt
- Operating Temperature: -40 to +55degC
- Height: 27.5mm
- Width: 21.2mm
- Depth: 35.6mm
- Standards: UL, CSA and VDE Approved and Lloyds Registered
| Model Number | AVCGRLY65 |
|---|---|
| Brand | Avenue |
| Type | Plug-in Relay |
| Pin Configuration | 14 Pin |
| Rating | 6 Amp |
| Poles | 4 Pole |
| Max Switching Voltage DC | 230 Volt |
| Max Switching Voltage AC | 250 Volt |
| Voltage | 230V |
| Height | 27.5mm |
| Width | 21.2mm |
| Depth | 35.6mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | UL, CSA and VDE Approved and Lloyds Registered |
Write Your Own Review


