£40.20
£33.50
In stock
Code
AVMGRG63
Avenue garage unit 2-way 63A RCD with 6A and 16A MCB's. An ideal solution for providing power in exterior buildings. Compact design and robust construction, the IP2XC fuse box is suitable for installation in garages, sheds and other outbuildings.
- Number of ways: 2 usable ways (4 module)
- Complete with: 63A RCD, 6A MCB and 16A MCB
- RCD: 63A (single pole)
- Earth and neutral terminals
- Metal DIN rail assembly
- Busbar shroud
- IP rating: IP2XC
- Height: 270mm
- Width: 135mm
- Depth: 104mm
- Standards: BS 7671:2008, BS EN 61439-3, BS EN 60529
| Model Number | AVMGRG63 |
|---|---|
| Brand | Avenue |
| Surge Protection Type | None |
| Type | Garage Unit |
| Pre Populated | Yes |
| Usable Ways | 2 |
| Total Ways | 4 |
| Compliance | Amendment 3 |
| Construction | Metal |
| RCDs Included | 63A |
| MCBs Included | 1x 6A, 1x 16A |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP2XC |
| Height | 270mm |
| Width | 135mm |
| Depth | 104mm |
| Standards | BS 7671:2008, BS EN 61439-3, BS EN 60529 |
Write Your Own Review


