£457.14
£380.95
In stock
Code
AVERP125
Avenue digitally controlled oil free programmable electric radiator. A very modern design with eco friendly completely dry oil free technology. Simple to install and comes with a huge 10 year manufacturing guarantee and a 5 year warranty on the electronics.
- Voltage: 240V
- Wattage: 1.25kW
- Digital LCD display
- Shows real time temperature, set up clock and other messages
- Fully programmable daily or weekly
- Ambient thermostat accurate to 0.1deg C
- Three modes of operation: Comfort, economy or frost protection.
- Flat easy clean keypad
- Lockable keypad prevents tampering.
- Thermal overload protection.
- Class 1 insulation
- Strong construction with steel frame with aluminium panels
- Finish: Powder coated white (RAL 9010)
- Very easy to install, pre fitted with mains cable
- IP Rating: IPX2
- Guarantee: 5 Year
- Height: 580mm
- Width: 895mm
- Depth: 100mm
- Weight: 16kg
| Model Number | AVERP125 |
|---|---|
| Brand | Avenue |
| Output | 1.25kW |
| Programmable | Digital 7 Day |
| Fixing | Wall Mounted |
| Wattage | 1.25kW |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP2X |
| Height | 580mm |
| Width | 895mm |
| Depth | 100mm |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year |
Write Your Own Review
Related Products






