£26.70
£22.25
In stock
Code
AVCW40
Avenue CW40 SWA Cable Gland Kit 40mm CW Outdoor. SWA gland kits come complete with the gland, brass earth tag, brass locknut and black rubber shroud providing great mechanical retention along with good electrical continuity.
- Type: Outdoor SWA Cable Gland
- Ingress Protection: IP66
- Entry Thread: 40mm
- Cable Fit: 25.0-32.4mm Diameter
- Material: Brass with black rubber shroud
- Colour: Brass
- Operating Temperature: From -20 to +80degC
- Standards: BS EN 62444:2013
| Model Number | AVCW40 |
|---|---|
| Brand | Avenue |
| Type | Armoured Cable Glands |
| Gland Size | 40mm |
| Gland Type | Type CW |
| Gland Application | Outdoor (IP66) |
| SWA Cable Size | 70mm 4 Core, 95mm 3 Core |
| Pack Size | Each |
| Accepts Cable Diameter | 25mm-32.4mm |
| Gland Smoke Emission | PVC |
| IP Rating | IP66 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS EN 62444:2013 |
Write Your Own Review


