£20.10
£16.75
In stock
Code
AVCD1X200PBS
Avenue decorative brushed steel push dimmer (100W LED or 200W tungsten), flicker free, a stylish and modern raised profile wiring accessory. Part of a comprehensive range of switches and sockets to compliment any interior decor.
- Trailing edge with soft start
- No of Gangs: 1
- Finish: Metal
- Colour: Brushed Steel
- Insert Colour: Brushed Steel
- Back box required: 1 gang, 25mm
- Terminal Capacity: 3x 1mm 2x 1.5mm 1x 2.5mm²
- Plate Height: 86mm
- Plate Width: 86mm
- Plate Depth: 7mm
- Profile: Raised
- Product Type: Standard Dimmer
- Standards: BS EN 60669-2-1
| Model Number | AVCD1X200PBS |
|---|---|
| Brand | Avenue |
| Finish | Brushed/Satin Steel |
| Profile | Raised |
| Style | Round Edge |
| Minimum Box Depth | 25mm |
| Plate Size | 1 Gang/ Single |
| Height | 86mm |
| Width | 86mm |
| Depth | 7mm |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year |
| Standards | BS EN 60669-2-1 |
Write Your Own Review
Related Products


