£17.40
£14.50
In stock
Code
AVBW50
Avenue BW50 SWA Cable Gland Kit 50mm BW Indoor. SWA gland kits come complete with the gland, brass earth tag, brass locknut and black rubber shroud providing great mechanical retention along with electrical continuity.
- Type: Indoor SWA Cable Gland
- Ingress Protection: IP2X
- Entry Thread: 50mm
- Cable Fit: 31.5-38mm Diameter
- Material: Brass with black rubber shroud
- Colour: Brass
- Operating Temperature: From -20 to +80degC
- Standards: BS 6121 Part 1:2005
| Model Number | AVBW50 |
|---|---|
| Brand | Avenue |
| Type | Armoured Cable Glands |
| Gland Size | 50mm |
| Gland Type | Type BW |
| Gland Application | Indoor (IP2X) |
| SWA Cable Size | 150mm 4 Core, 185mm 3 Core |
| Pack Size | Each |
| Accepts Cable Diameter | 36.5mm-44mm |
| Gland Smoke Emission | PVC |
| IP Rating | IP2X |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS 6121 Part 1:2005 |
Write Your Own Review


