£53.94
£44.95
In stock
Code
AVF4SCT
Avenue 4” inch or 100mm quiet running concealed extractor fan with timer.
- Ideal for toilet and bathroom Zone 2. IP44 rated.
- Designed for wall, ceiling or window mounting.
- Decibel Level: 16dB(A) at 3m.
- 2 speed options 15 l/s or 21 l/s
- Extraction rate: 75m3/hr, 21 litres/sec
- Complete with integral backdraught shutters
- Meets current building regulations approved document F
- Wattage: 7W
- Height: 159mm
- Inlet Diameter: 99mm
- Inlet depth: 80mm
- Projection 38mm
- Guarantee: 3 Years
| Model Number | AVF4SCT |
|---|---|
| Brand | Avenue |
| Application | Bathroom and Toilet |
| Fan Size | 4" or 100mm |
| Controls | Timer |
| Decibels | 29dB |
| Wattage | 7W |
| Extraction Rate | 21 Litres per Second |
| Maximum Pressure | 20 Pa |
| Mounting | Wall Ceiling Panel or Window (with fixing kit) |
| Bathroom Compliance | Zone 1 and 2 |
| Supply | Mains Voltage |
| Wattage | 7W |
| IP Rating | IP44 |
| Height | 159mm |
| Width | 159mm |
| Depth | 121mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
Write Your Own Review


