£56.34
£46.95
In stock
Code
AVF4QT
Avenue 4” inch or 100mm quiet running axial fan with an overrun timer triggered by the switch live.
- Ideal for toilet and bathroom Zone 2. IP44 rated.
- Designed for wall, ceiling or window mounting.
- Overrun Timer (1-20mins).
- High extraction whilst producing an incredibly quiet running volume
- Manufactured using high ABS thermoplastics for strength and durability
- Decibel Level: 27dB(A) at 3m.
- Extraction rate: 75m3/hr, 21 litres/sec
- Complete with integral backdraught shutters
- Complies with both Part F & L
- Wattage: 7W
- Height: 163mm
- Inlet Diameter: 98mm
- Inlet depth: 83mm
- Projection 28mm
- Guarantee: 3 Years
| Model Number | AVF4QT |
|---|---|
| Brand | Avenue |
| Application | Bathroom and Toilet |
| Fan Size | 4" or 100mm |
| Controls | Timer |
| Decibels | 27dB |
| Wattage | 5W |
| Extraction Rate | 21 Litres per Second |
| Maximum Pressure | 23 Pa |
| Mounting | Wall Ceiling Panel or Window (with fixing kit) |
| Bathroom Compliance | Zone 1 and 2 |
| Supply | Mains Voltage |
| Wattage | 7W |
| IP Rating | IP44 |
| Height | 163mm |
| Width | 163mm |
| Depth | 111mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
Write Your Own Review


